En Son yazılardan harberdar olmak için Takip Et

Uşak'ta Bulunan Ağaç Fosilleri 16 Milyon Yıllık Bilimsel Keşif ve Koruma Çabaları

Uşak'ta yol inşaatı sırasında bulunan 10 ila 16 milyon yıllık ağaç fosilleri bilim dünyasını şaşırtıyor. Doç. Dr. Selahattin Porat'ın açıklamaları ve koruma önlemleri burada.

Uşak'ta yol inşaatı sırasında bulunan 10 ila 16 milyon yıllık ağaç fosilleri bilim dünyasını şaşırtıyor. Doç. Dr. Selahattin Porat'ın açıklamaları ve koruma önlemleri burada.

Uşak'ta yol inşaatı sırasında yaşları 10 ile 16 milyon arasında değişen iki ağaç fosili bulundu. Banaz bölgesindeki fosiller koruma altında. Yer altında ortaya çıkarılan ağaç fosilleri bilim adamlarını şaşırttı.

Doç. Dr. Selahattin Porat, ağaç fosillerinin Ekim 2023'te öğrencisi Onur Erdem tarafından bölgede bulunduğunu söyledi. Porat, "Bu fosillerin 10 ila 16 milyon yıl önce oluştuğunu tespit ettik. Burada fosillerin oluşmasının temel nedeni, Uşak'ın kuzeyinde Elmada Yanardağı adı verilen volkanik bir masif bulunmasıdır. Bu yanardağ, 17 milyon yıl önce faaliyete geçmiş ve çeşitli maddelerden oluşmuştur. Bu yanardağdan çıkan volkanik kül ve volkanik kum, bu ağaçlara bağlanarak onları kaplıyor. Kendilerini örttüklerinde taşlaşma meydana geliyor" dedi.

Porat, bu tür fosillerin Türkiye'de 10 ila 15 civarında noktada bulunduğunu açıkladı. "10 ila 16 milyon yıl önce iklimin nasıl olduğunu, burada ne tür ağaçların yaşadığını, yani antik ağaçları öğrenebiliyoruz. Bu fosiller sayesinde coğrafi bir özelliğe sahip oluyoruz. Bunlar alışılmadık oluşumlardır. Bu ağaç fosilleri Türkiye'de çok nadir bulunuyor" dedi.

Porat, fosil ağacın Pinaceae familyasına ait olduğunu doğruladı ancak ne tür bir ağaç olduğunun henüz tespit edilmesinin mümkün olmadığını ekledi. Mansiyon Porat Bey, fosillerin eğitim ve jeoturizm açısından da önemli olduğunu söyledi. Geçmişi ortaya çıkarmak için fosillerin korunması gerektiğini anlattı.

Son Güncelleme: 2024-02-14T23:45:59+03:00

Bu konuyla ilgili bir fikriniz var mı?

Son Dakika Haberleri


Son Dakika Haberleri | En Son Bir Haber


En son bir haber | Son dakika ekonomi, finans, güncel, gündem, spor, Türkiye, dünya, magazin, teknoloji, yerel, kültür sanat haberleri

En son bir haber, güncel haberleri takip etmenin kolay yolu. Sıcak son dakika haberleri, internet haber sitelerinde kaybolma diye haber 7/24 ayağınıza geliyor. En son haber yazıları sitemizde.

Artık daha erişilebilir ve en son haberleri almak daha kolay. İnternet haber siteleri anlık haber güncellemeleri ve bilgiye hızlı erişim sağlar. 24 saat haber alırsınız, böylece önemli bir gelişmeyi asla kaçırmazsınız. En güncel haber yazılarını her zaman sitemizde bulabilirsiniz. Sitemizdeki haberler kategorilere ayrılmıştır.

Kullanıcı dostu arayüz, haber bulmayı kolaylaştırır. Haberleri mobil tarayıcınız üzerinden de takip edebilirsiniz. Bu, en son haberlere istediğiniz zaman, istediğiniz cihazdan erişmenizi sağlar. Sosyal medya platformları aracılığıyla en güncel haberlere kolayca ulaşın. Twitter (X) gibi platformlarda anlık bildirimler aracılığıyla en son haberleri kullanıcılara ulaştırın. Bu nedenle en son haberleri takip etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.